Artikkelin Systeemi yllättää positiivisesti kommentit https://kolmashuone.fi/2017/05/02/systeemi-yllattaa-positiivisesti/ Kokemuksia, havaintoja, mietiskelyjä; runoja ja tarinoita; ihmettelyjä ja fragmentteja; luettua, kuunneltua, katseltua... Tue, 02 May 2017 18:51:51 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.1 Kirjoittaja: Ellinoora https://kolmashuone.fi/2017/05/02/systeemi-yllattaa-positiivisesti/#comment-508812 Tue, 02 May 2017 18:51:51 +0000 http://uusi.kolmashuone.fi/?p=8153#comment-508812 Meri
Elämän hahmottaminen kokonaisuutena näyttää auttavan rohkeuden ja kiitollisuuden säilyttämisessä. Ja kun ne kaksi ovat päällimmäisenä, eivät vaivat ja kivut nujerra tullessaan.
Meri kulta, ajattelen, että oikeus meillä taitaa olla vain elämään, ei kaikkeen, mitä siihen mieluusti sisällyttäisimme. Jos ottaisi elämän mahdollisuuksien kannalta, ei niinkään oikeuksien, ehkä olisi helpompi löytää tyyneyttä kapinallisen tempoilun sijaan.
PS: En edes muista milloin olen juossut tasamaata viimeksi, mutta portaat ylös parkkihallista kauppaan juoksen aina ja koen riemua, että vielä jaksan.

]]>
Kirjoittaja: meri https://kolmashuone.fi/2017/05/02/systeemi-yllattaa-positiivisesti/#comment-508811 Tue, 02 May 2017 10:37:37 +0000 http://uusi.kolmashuone.fi/?p=8153#comment-508811 voi ellinoora, kiitos tuosta viimeisestä kappaleesta. se palautti palikat paikoilleen. kivuista huolimatta. tuo tarjoamasi vertaistuki sai minut taas tajuamaan sen, että ihmiselle on pahaksi jäädä yksin kärsimyksessä ja kiitollisuudessa. jos kaikki on pitkään hyvin, sitä oppii pitämään sitä hyvää itsestäänselvyytenä. vähän kuin minulla olisi jopa oikeus kaikkeen kivaan. eilen juuri kadehdin telkkarissa juoksevaa naista; ihan kuin hän olisi vienyt minulta sen juoksun mahdollisuuden, joka minulle kuuluu. yritän koettaa muistaa oman kiitollisuuteni. tunnustan sen nyt sinulle.

]]>